17 Festiwal Filmu Polskiego

8 października, w niedzielę, piątacy udali się na 17. Festiwal Filmu Polskiego. Przed rozpoczęciem filmu na placu Katedralnym w Wilnie zaszliśmy Jarmark Harcerski, który jest jedną z akcji projektu „Drzewo Nadziei”. Ponieważ wśród uczniów klasy 5 są również harcerki, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z pobytu na jarmarku. Następnie udaliśmy się do kina ,,Pasaka”, w kórym obejrzeliśmy polski film w reżyserii Mariusza Paleja (2016 r.) ,, Za niebieskimi drzwiami”. Film jest ekranizacją powieści Marcina Szczygielskiego pod tym samym tytułem.Jedenastoletni Łukasz wyjeżdża razem z samotnie wychowującą go matką na wakacje. W wyniku wypadku samochodowego trafiają do szpitala. Łukasz ma poważnie uszkodzoną nogę, a jego matka znajduje się w śpiączce. Trwa w niej pogrążona, gdy chłopiec opuszcza szpital. Opieki nad Łukaszem podejmuje się pani Cybulska, ich sąsiadka. Pewnego dnia przyjeżdża nieznana wcześniej Łukaszowi ciotka Agata, która zabiera go ze sobą nad morze do prowadzonego przez siebie pensjonatu Wysoki Klif. Któregoś dnia Łukasz odkrywa, że poprzez drzwi jego pokoju można przedostać się do niezwykłej krainy. Spotyka w niej przerażającego Krwawca. Z pomocą poznanych przyjaciół udaje mu się go pokonać.
Po filmie pełni wrażeń udaliśmy się do McDonaldsu, a kiedy byliśmy już najedzeni, wróciliśmy szczęśliwie do domu. W podróży piątakom towarzyszyła wychowawczyni, Pani Diana Oberlan oraz Tatiana Korzeniewska