BRĄZ na Jubileuszowej 30. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży

Jubileuszowa 30. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbyła się w dniach od 8 do 14 lipca 2018 r. w Warszawie. Parafiada to tygodniowe święto sportu, kultury i wiary. W tym na parafiadzie uczestniczyło 56 reprezentacji zagranicznych i 31 krajowych z 7 państw: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec i Polski. Reprezentowali swoje parafie, kluby sportowe, placówki oświatowe i organizacje polonijne. Ogólna liczba osób na Parafiadzie to 1491, w tym 1150 zawodników i 170 opiekunów. Komitet Organizacyjny liczył 171 osób, w tym 80 wolontariuszy.

Parafiada opiera się na greckiej triadzie: stadion – teatr – świątynia. Stadion to 13 dyscyplin, 16 konkurencji, starty indywidualne i grupowe. Teatr to konkursy, warsztaty i możliwość zwiedzania stolicy. Świątynia to poranna Eucharystia, wieczorna modlitwa i namiot adoracji.

Komisja Sportowa odnotowała 2564 startów, w czasie dekoracji zwycięzców wręczono 642 medale. Cieszymy się i gratulujemy ekipie z Mickun zdobycia 3 miejsca na Jubileuszowej 30. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Tuż po zakończeniu Jubileuszowej 30. Parafiady Dzieci i Młodzieży od 14 lipca 2018 rozpoczęły się kolejne, dwutygodniowe Obozy Parafiadowe dla Polonii i Polaków z zagranicy. Uczestnicy Obozu Parafiadowego w Łebie stanowią towarzystwo międzynarodowe ze środowisk polonijnych z trzech państw. Są to reprezentacje: Landwarów, Mickuny oraz grupa z rejonu Wileńskiego z Litwy, dalej Mińsk i Głębokie z Białorusi oraz Sankt Petersburg z Rosji. Dwutygodniowy turnus rozpoczął się 14 lipca 2018 r. W pierwszym dniu po przyjeździe uczestnicy poszli na plażę na przywitanie z morzem, jednocześnie była to okazja do szkolenia z ratownikiem i czas na pierwsze kąpiele. W kolejnych dniach na parafiadowiczów czekały inne wodne atrakcje: rejs statkiem żeglugi pasażerskiej z portu w Łebie o wyjątkowej porze zachodu słońca, spływ kajakowy rzeką Chełst do jeziora Sarbsko i konkurs zamków z piasku, wyjście do parku linowego i zwiedzanie domu do góry nogami.

Odbył się dwudniowy „dzień” sportu. Rozegrano turnieje siatkówki plażowej, koszykówki i tenisa stołowego. Nie brakowało też innej aktywności fizycznej – młodzież chętnie grała w ringo, badmintona i inne gry zespołowe oraz brała udział w tańcach integracyjnych. W ramach konkursu „Parafiada ma talent” jury mogło zobaczyć pokaz akrobatyczny i prezentację rzutów do kosza, jeden z chłopców wyrecytował napisany przez siebie wiersz o wspólnym dzieleniu się dobrem i radością, jedna z dziewczynek zagrała na ukulele.

Cały czas trwały warsztaty z j. polskiego z wykorzystaniem aplikacji, co jeszcze bardziej uatrakcyjniało i ułatwiało naukę. Ciekawe były rezultaty gry miejskiej paparazzi – zadanie polegało np. na zrobieniu zdjęcia z mewą – jedni sfotografowali żywego ptaka, inni narysowali mewę na piasku, jeszcze inny teatralnie udawali mewę. Dyskoteka była kolejnym wezwaniem: szalone fryzury połączone z grą w kolory „ćwierland”. I wszystko to na jednym obozie, na którym też goszczono Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

W czasie parafiady oraz obozu młodzieżą z Mickun opiekowali się: zasłużony trener, starszy nauczyciel wychowania fizycznego Gimnazjum w Mickunach, Mark Wajtonis oraz opiekunka, Śnieżana Skajwa. Serdecznie dziekujemy im za to, że nie zważajac na stan zdrowia ciągle czuwali nad swoimi podopiecznymi. Wyrazy wdzięczności również kierujemy do Darczyńców, Partnerów i Sponsorów!