W Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie panowała w środę szczególna atmosfera sportowa, ponieważ odbył się festyn olimpijski.

Festyn, zorganizowany przez Szkołę Sportową Rejonu Wileńskiego i gimnazja im. Giedymina oraz im. Konstantego Parczewskiego wspólnie z Instytutem Polskim w Wilnie, zgromadził dużą liczbę ambitnych sportowców i honorowych gości. Natomiast zawody dla młodzieży w różnych dyscyplinach sportu, sprawdzian wiedzy o igrzyskach olimpijskich oraz uroczyste otwarcie wystawy „Gwiazdy sportu w Niepodległej”, przygotowanej na 100-lecie niepodległości, zapewniły sportową atmosferę.

Podczas święta swoje zdolności sportowe przedstawili uczniowie z gimnazjów im. Konstantego Parczewskiego oraz im. Giedymina w Niemenczynie, Gimnazjum w Zujunach, Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie i z Gimnazjum w Mickunach. Młodzi sportowcy przybyli również z Wilna m.in. z Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Progimnazjum im. Jana Pawła II.

Zawodnicy rywalizowali między sobą w zawodach piłki nożnej, koszykówce, tenisie stołowym, rzutkach, podnoszeniu odważników i w turnieju warcabowym.

W uroczystości wziął udział również inicjator tego święta, zastępca dyrektora Instytutu Polskiego oraz pierwszy doradca w Ambasadzie RP w Wilnie, Paweł Krupka, dyrektor edukacji olimpijskiej Litewskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ugnė Supranavičienė, dyrektor edukacji olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego Katarzyna Deberny oraz polski teoretyk i wykładowca wychowania fizycznego na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, nauczyciel akademicki, poeta, profesor Krzysztof Zuchora.

Na uroczyste otwarcie wystawy „Gwiazdy sportu w Niepodległej”, przygotowanej na 100-lecie niepodległości, oraz pogratulować sportowcom przybyli m.in. mer rejonu wileńskiego Maria Rekść, zastępca mera Robert Komarowski, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Lilia Andruszkiewicz, starosta miasta Niemenczyn Artur Komarowski, dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski, dyrektor Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego Tadeusz Grigorowicz oraz dyrektor Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie Daiva Losinskienė.

Wystawa, przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, przedstawia największe polskie gwiazdy sportu, ich życiorysy i osiągnięcia. Wystawę w Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie będzie można oglądać jeszcze przez dwa tygodnie.

Gratulacje do zawodników skierowała mer Maria Rekść, która nie kryła radości, że to święto jest wspaniałą okazją do uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez oba kraje. Maria Rekść wyraziła także wdzięczność sportowcom, którzy mają wysokie osiągnięcia nie tylko na Litwie, ale także i za granicą. Życzyła zawodnikom pomyślności i wytrwałości w dążeniu do zdobywania kolejnych sportowych sukcesów, rozsławiających rejon wileński.

Po wszystkich rozgrywkach sportowych goście olimpijscy pogratulowali uczestnikom festynu sportowego, którzy osiągnęli najlepsze wyniki. Zwycięzów nagrodzilii również medalami.

Zwycięzcy festynu olimpijskiego:

Warcaby