Półkolonie ,,Wakacje z Polską”

Od 5 lat oddział Łomżyński Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” jest organizatorem półkolonii w szkołach polskich na Litwie. W 2020 roku półkolonie organizowane są pod hasłem „Wakacje z Polską”. Podczas 10 dni 15 uczniów naszego gimnazjum poprzez zabawę i wycieczki doskonalą znajomość języka polskiego, poznają kraj swoich przodków.

Organizacja tej formy spędzania wakacji jest szczególnie ważna w tym trudnym okresie związanym z pandemią, kiedy niemożliwe były pobyty edukacyjne oraz kolonie w Polsce.
Obóz rozpoczął swą działalność od 17 sierpnia i będzie trwać do 28 sierpnia. Minęły już trzy dni półkolonii, w czasie których dzieci zapoznały się z programem pobytu, któremu przyświeca jeden cel – „Polskość” w historii, kulturze, tradycji i współczesności. Uczestnicy obozu mieli zajęcia plastyczne, sportowe, gry integracyjne, nauczyli sie sporo nowych piosenek polskich, z mnóstwa biało-czerwonych ręcznie wykonanych kwiatów ułożyli flagę narodową, poznali legendy polskie, do których rysowali ilustracje. Uczestnicy zrobili pamiątkowe zdjęcie przy tablicy pamiątkowej Juliusza Słowackiego przy kościele w Mickunach. Do końca XVIII w. Mickuny były własnością księży kanoników, członków kapituły. Na początku XIX w. właścicielem dóbr został profesor medycyny Uniwersytetu Wileńskiego, ojczym Juliusza Słowackiego, August Ludwik Bécu. Sam Juliusz Słowacki, jako dziecko, był częstym gościem w Mickunach.Obozowicze mieli zajęcie edukacyjne w Muzeum Władysława Syrokomli, poznali jedno z najstarszych rodzajów robótek ręcznych, nauczyli się robić zabawki ze słomy i popularne niegdyś słomiane pajaki. Odręcznie wykonane słomiane wyroby mogą służyć jako świąteczna dekoracja lub jako prezent.

Na uczestników obozu czeka jeszcze wiele zajęć edukacyjnych i wycieczek poznawczych, które pogłębią ich wiedzę o historii i kulturze naszego kraju.