Zwycięzcy Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „Kresy 2020” w rejonie wileńskim

Rekorodowa liczba uczestników wzięła udział w tegorocznych eliminacjach konkursu recytatorskiego „Kresy” w rejonie wileńskim. 27 października komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców XXIX Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „Kresy 2020” w rejonie wileńskim. Miał on nietypową formę, gdyż odbywał się on-line. Do rejonowych eliminacji przystąpiło 79 uczniów z polskich szkół rejonu wileńskiego. Zamiast stawać na scenie, uczestnicy musieli stanąć przed kamerą, ponieważ warunkiem zgłoszenia do konkursu było nagranie dwóch wierszy i przesłanie ich na adres mailowy.
Tradycyjnie rywalizacja odbywała się w czterech grupach wiekowych: dzieci do lat 7, od 8 do 12 lat, młodzież od 13 do 15 lat i od lat 16.
Recytatorów oceniała komisja w składzie: przewodnicząca komisji polonista-metodyk Halina Rawdo, reżyser teatralny Bożena Bieleninik, aktorka Agnieszka Rawdo, pedagog-polonista, konferansjerka Anna Adamowicz, nauczyciel-metodyk Anna Bartoszko, nauczyciel-metodyk Edyta Klimaszewska, starszy nauczyciel Krystyna Stankevičienė.
Zgodnie z zasadami konkursu komisja brała pod uwagę: dobór repertuaru (wartości artystyczne utworów i możliwości wykonawcze recytatorów),interpretację utworów, technikę i wyrazistość wymowy, ogólny wyraz artystyczny.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jurorzy wyłonili zwycięzców, którzy już w listopadzie będą reprezentowali rejon wileński w finale „Kresów 2020” na Litwie.
Każdy z uczestników eliminacji rejonowej otrzyma dyplom i nagrodę książkową, którą ufundowało Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.
Recytatorom serdecznie gratulujemy wysokiego poziomu wykonawczego. Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie dzieci i młodzieży do konkursu.
Cieszymy się, że wśród 8 uczestników naszego gimnazjum mamy aż 4 laureatów!
Grupa wiekowa do lat 7
III miejsce – Gabriela Gulbicka z Gimnazjum w Mickunach (naucz. Emilia Oberlan)
Grupa wiekowa od lat 8 do lat 12
II miejsce – Adriana Tomaszewicz z Gimnazjum w Mickunach (naucz. Teresa Pawłowska)
Grupa wiekowa od lat 13 do lat 15
Wyróżnienia:
Erwin Naruniec z Gimnazjum w Mickunach (naucz. Beata Naruniec),
Mateusz Korzeniewski z Gimnazjum w Mickunach (naucz. Diana Oberlan). Gratulujemy laureatom oraz życzymy powodzenia na etapie krajowym!